Order uniforms for employees, restaruants, event staff, automotive, education, healthcare, hospitality, manufacturing, oil gas, retail


Cost Comparison of Owning vs. Renting 120'' Round Table Cloth Used Twice

Own

Purchase Table Cloth - $27.95
Launder for Re-Use   - $5.01
Total Cost               = $32.96


Purchase and Use Twice
for $32.96

renting vs owning your table linens which is better?

Rent

First Rental            - $15.25
Second Rental       - $15.25
Total                    = $30.50


Rent Twice for $30.50
Plus Tax and Delivery Fee

start saving money after 2nd use

After the 2nd use of the linen, you will start saving $10.24 per use of your own linen vs. renting cost.


The cost to use and clean your own linens is just $5.01 per use
VS. Rental cost of $15.25 = savings of $10.24 per use.


When owning your own linens instead of renting, your company profits will increase after just 2 uses.

Benefits of Owning

• In House Control
• Last Minute Add Ons or Changes
• Quality
• Increase Your Bottom Line Significantly
• Purchase New Linens Two Weeks Before You Need Them to Save on Start Up Costs
• Own Basic Colors
• Depreciate Your Linens on Your Taxes

Additional Rental Charges

• Add on Damage Waivers or Replacement Charges
• Add on Delivery Fees
• Missing Linen Issues
• Sales Tax




Professional Tourch Laundry Service can assist you in through whole process of purchasing your linens to laundering them.

"All Within One Company for Your Convenience!"